Çeşme Kalesi - Tarihi, Giriş Ücreti, Açılış/Kapanış Saatler

Çeşme Kalesi, tarih ve kültür severler için Çeşme’de gezilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda. Çeşme Kalesine ve Çeşme Arkeoloji Müzesine giriş ücretlerini, açılış/kapanış saatlerini öğrenebilirsiniz.

 

Çeşme Kalesi, Cenevizliler tarafından yapılmış ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sultan II. Beyazıt tarafından genişletilmiştir. Batı Anadolu’da diğer kaleler gibi dikdörtgen planlıdır ve Ceneviz ve Osmanlı mimari üsluplarının bir arada görülebildiği önemli bir yapıdır. Kale, denizle çevrili olan ve kayalık bir yamaç üzerinde bulunur. Ana giriş kapısı güney cephededir. Kale 19. yüzyıla kadar kullanılmıştır ve sonra terk edilmiştir.

Çeşme Kalesine Giriş Ücretsizdir

Çeşme Kalesine giriş ücretsizdir.

Çeşme Kalesi içinde bulunan Çeşme Arkeoloji Müzesine giriş ücretlidir.

Çeşme Arkeoloji Müzesine giriş ücreti 2023 için 50TL’dir.

 

Çeşme Arkeoloji Müzesine güncel giriş ücretleri ve açılış/kapanış saati gibi bilgiler için muze.gov-Çeşme Müzesi ziyaret edebilirsiniz.

Çeşme Kalesi müze kart geçerli mi?

Çeşme Kalesi’ne müze kart ile giriş yapabilirsiniz.

Çeşme Kalesi Açılış ve Kapanış Saatleri

Çeşme Kalesi her gün ziyarete açıktır. 

Açılış Saati: 08:30

Kapanış Saati: 17:30

Çeşme Kalesi İletişim Numarası: 02327126609

Çeşme Kalesinde ne var?

Kalenin içinde çeşitli tarihi eserler, silahlar ve top mermilerinin sergilendiği Çeşme Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır. Ayrıca, kale içinde yer alan teraslar sayesinde Çeşme Körfezi’nin manzarası da izlenebilir.

Çeşme Kalesini kim yaptı?

Çeşme Kalesi, Osmanlı padişahı II. Bayezid döneminde 1508 yılında inşa edilmiştir. Çeşme Kalesi’nin detaylı tarihi bilgisini Wikipedia-Çeşme Kalesiüzerinden okuyabilirsiniz.

 

 

Çeşme Kalesi Konum

Çeşme Kalesi, Çeşme Merkezde bulunuyor. Çeşme Otogarından 15dk yürüyerek ulaşabilirsiniz.